Nieustępliwi bracia w sutannach
Dla nikogo, kto go zna, nie była zaskoczeniem decyzja o zerwaniu współpracy z miesięcznikiem "Znak", gdy prezes Henryk Woźniakowski zaczął stawiać ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu niemożliwe do spełnienia wymagania poprzedzające wydanie jego książki.
- Ks. Tomasz Węcławski znany jest z tego, że zawsze, kiedy uznaje, iż komuś dzieje się krzywda, bierze jego stronę. Dla niego nie ma w takiej sytuacji możliwości kompromisu. Jest tak - tak, nie - nie - opowiadał "Rzeczpospolitej" jeden z dawnych studentów poznańskiego teologa.
- On nie ulega rzeczywistości, on ją zmienia - tak o księdzu profesorze Tomaszu Węcławskim mówią jego przyjaciele, współpracownicy i znajomi. Dla jednych jest to komplement, dla innych dowód na to, że z poznańskim teologiem trudno współpracować. I jedni, i drudzy zgadzają się jednak co do tego, że niewielu jest duchownych tak zdecydowanych i odważnych jak ks. Tomasz Węcławski.
Tę cechę dogmatyka mogła poznać cała Polska podczas "poznańskiej afery" z abp. Juliuszem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta