Niedoskonałe przepisy pozwalają utajniać jawne wiadomości
W opinii organizacji Transparency International Polska, działającej na rzecz przejrzystości w życiu publicznym, ustawa z 2001 r. o dostępie do informacji publicznej nie spełnia swoich zadań.
Wiele instytucji ogranicza lub uniemożliwia dostęp do informacji. Przewleka postępowania, nie zapewnia swobodnego wglądu do dokumentów, ogranicza dostęp do posiedzeń kolegialnych organów władzy (np. komisji rewizyjnych). Powołuje się na ochronę danych osobowych oraz ochronę prywatności. Udostępniane informacje bywają niepełne bądź wymijające. Odmowy nie mają formy decyzji administracyjnej, wskutek czego do sądów administracyjnych docierają głównie skargi na bezczynność. Biuletyny Informacji Publicznej nie zawierają w sobie wszystkiego, czego wymaga od nich prawo - twierdzi Centrum Promocji Informacji Publicznej TIP.
Urzędy milcząKrytycznie oceniają biuletyny również starający się o dotacje z funduszy unijnych.
- Wiadomości na ten temat są poszatkowane i niepełne -uważa Andrzej Szoszkiewicz, prezes firmy Smartlink, specjalizującej się w doradztwie dla samorządów, dotyczącym funduszy unijnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta