Antyaborcyjne propozycje LPR: z politycznego wyrachowania, wbrew zdrowemu rozsądkowi
Problem aborcji należy do bardzo drażliwych i kontrowersyjnych zagadnień prawa karnego. Spór toczy się o to, pod jakimi warunkami przerwanie ciąży powinno być dopuszczalne.
Ten delikatny problem tkwi znacznie głębiej w sferze moralnej niż prawnej. Te dwie sfery nie są ze sobą równoważne, lecz jedynie krzyżują się, wobec czego niemoralność czynu nie przesądza o jego przestępności. Innymi słowy: normy moralne nie są w pełnym zakresie transponowane na zakazy i nakazy karne. Wymagania moralne sięgają bowiem znacznie dalej niż prawne.
Restrykcyjna ustawaW przeciwieństwie do wielu państw, które w drugiej połowie XX wieku złagodziły prawo dotyczące przerywania ciąży, Polska je zaostrzyła.
Według ustawy z7 stycznia1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (dalej: ustawa) aborcja może być dokonana wyłącznie przez lekarza, gdy:
- > ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety,
- > badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta