Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka uwag o prawach człowieka

25 sierpnia 1995 | Prawo | AM

Kilka uwag o prawach człowieka

Anna Michalska

W dyskusji nad nową Konstytucją RP Marek Piechowiak wyraża nadzieję, że obecny projekt "zostanie uznany za wypadek przy trudnej pracy budowania państwa demokratycznego" ("Rzeczpospolita" z 23 maja 1995 r. ). Podzielam tę opinię, która jest rezultatem analizy zasad ustrojowych i przepisów o prawach człowieka. Wspomniane postanowienia powinny być poddane ocenie również z perspektywy podstawowych zasad techniki prawodawczej.

Przyczyną rozbieżnych interpretacji licznych przepisów małej konstytucji jest zlekceważenie reguł tworzenia prawa. W akcie tym brak precyzji i jednoznaczności postanowień, liczne są za to luki prawne. Chciałoby się niekiedy zawołać: "Autor! ", ale pojawia się jedynie interpretator zmagający się, z różnymi rezultatami, z oporem źle zredagowanego tekstu normatywnego. Podobne niebezpieczeństwo nadchodzi dziś z Komisji Konstytucyjnej, która nie przywiązuje dostatecznej uwagi do redakcji i systematyki przepisów.

Dla wszystkich, dla każdego

Wyróżnienie wolności osobistych, praw i wolności publicznych oraz praw ekonomicznych, socjalnych i kulturalnych ma u podstaw określoną koncepcję praw człowieka. Wyznacza ona państwu stosowne funkcje w zagwarantowaniu poszczególnych kategorii tych praw. To rola państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 564

Spis treści
Zamów abonament