Kilka uwag o prawach człowieka
Kilka uwag o prawach człowieka
Anna Michalska
W dyskusji nad nową Konstytucją RP Marek Piechowiak wyraża nadzieję, że obecny projekt "zostanie uznany za wypadek przy trudnej pracy budowania państwa demokratycznego" ("Rzeczpospolita" z 23 maja 1995 r. ). Podzielam tę opinię, która jest rezultatem analizy zasad ustrojowych i przepisów o prawach człowieka. Wspomniane postanowienia powinny być poddane ocenie również z perspektywy podstawowych zasad techniki prawodawczej.
Przyczyną rozbieżnych interpretacji licznych przepisów małej konstytucji jest zlekceważenie reguł tworzenia prawa. W akcie tym brak precyzji i jednoznaczności postanowień, liczne są za to luki prawne. Chciałoby się niekiedy zawołać: "Autor! ", ale pojawia się jedynie interpretator zmagający się, z różnymi rezultatami, z oporem źle zredagowanego tekstu normatywnego. Podobne niebezpieczeństwo nadchodzi dziś z Komisji Konstytucyjnej, która nie przywiązuje dostatecznej uwagi do redakcji i systematyki przepisów.
Dla wszystkich, dla każdego
Wyróżnienie wolności osobistych, praw i wolności publicznych oraz praw ekonomicznych, socjalnych i kulturalnych ma u podstaw określoną koncepcję praw człowieka. Wyznacza ona państwu stosowne funkcje w zagwarantowaniu poszczególnych kategorii tych praw. To rola państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta