Republika wolności
Miniatury Europy -- San Marino
Republika wolności
Beata Zubowicz
"Witajcie na starożytnej ziemi wolności" -- taki napis wita 3 mln turystów przekraczających co roku granicę Republiki San Marino. Otoczona włoskimi regionami, Emilią-Romanią i Marche, enklawa zajmuje obszar niewiele ponad 60 km kw. W stolicy kraju -- również San Marino -- wzniesionej na skalistym zboczu Góry Tytana (Monte Titano) oraz w 9 pobliskich komunach żyje około 24 tysięcy ludzi.
-- Obywatele San Marino nie mają własnego języka i niczym nie różnią się od Włochów. Dlatego jest tak istotne, aby pozostali wierni najwspanialszym tradycjom przeszłości, pełnej poświęceń w imię wolności -- stwierdził na łamach "Le Figaro" Giuseppe Rossi, profesor literatury i historii.
Jedenaście wieków niezależności
Od ponad 100 lat Republika San Marino żyje w symbiozie z najbliższym i jedynym sąsiadem, Włochami. Prowadzi jednak własną, niezależną politykę. Stosunki między państwami regulują traktat o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie oraz unia celna i walutowa. W stolicy kraju, San Marino, akredytowanych jest 5 ambasadorów: Włoch, Francji, Szwajcarii, Watykanu i Malty. Kontakty konsularne Republika utrzymuje z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta