Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozmawiajmy o podstawach

25 sierpnia 1995 | Prawo | MP

Porozmawiajmy o podstawach

Marek Piechowiak

W artykule "Zasady ustroju a prawa jednostki" ("Rzeczpospolita" z 14 czerwca br. ) Bogusław Banaszak polemizował z tezą postawioną przeze mnie w tekście "Prawa człowieka w projekcie konstytucji" ("Rzeczpospolita" z 23 maja br. ), że zasady ustroju oraz zasady ogólne rozdziału dotyczącego podstawowych praw i wolności są niezgodne z przyjętą w prawie międzynarodowym indywidualistyczną koncepcją, w której nie jednostka jest dla państwa, lecz państwo dla jednostki, w której państwo i prawo są wobec człowieka rzeczywistością wtórną, tworzoną i kształtowaną ze względu na jego dobro. B. Banaszak uznał moją ocenę projektu za zbyt pochopną, nie uwzględniającą związków łączących różne postanowienia i części projektu. Jednakże jego argumenty nie przekonują. Polemizując ze stanowiskiem B. Banaszaka, chciałbym jednocześnie pokusić się o refleksję nad niektórymi zagadnieniami pojawiającymi się przy projektowaniu konstytucji.

Projekty trzeba oceniać według pewnych kryteriów. Spróbuję zatem krótko przedstawić proponowane przeze mnie. W artykule, z którym polemizuje B. Banaszak, dokonałem oceny z punktu widzenia koncepcji praw człowieka określonej przeze mnie jako paradygmatyczna. Jej istotnym elementem jest uznanie pierwotności człowieka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 564

Spis treści
Zamów abonament