Kto zarabia tylko na Wyspach, nie zasili polskiego fiskusa
Podpisana 20 lipca 2006 r. w Londynie nowa polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, ratyfikowana przez prezydenta 27 grudnia 2006 r. ( DzU nr) przewiduje tzw. metodę wyłączenia z progresją. Polega ona na tym, że od 2007 r. polski fiskus nie będzie interesował się dochodami naszych rodaków uzyskiwanymi w Wielkiej Brytanii, pod warunkiem jednak, że będą oni zarabiali jedynie na Wyspach. Niewiele skorzystają natomiast zarabiający także w Polsce, i to obojętnie, czy z umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich czy np. z udostępnienia własnej nieruchomości.
Przy dochodach z dwóch państwJeśli źródła dochodów będą dwa: w Polsce i w Wielkiej Brytanii, trzeba będzie zarobki sumować i w ten sposób ustalać podstawę opodatkowania, a w efekcie stawkę PIT płaconego w Polsce. Będzie się go jednak naliczało tylko od dochodów polskich. W tej sytuacji będą osoby, które pracowały zagranicą część roku, a drugą część były zatrudnione w kraju. Tak samo rozliczą się ci, którzy mają w Polsce np. mieszkania i pobierają z tego tytułu czynsz. Jeśli np. przez cały rok osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta