XXI wiek - epoka nowych kosmopolitów
W miarę postępu globalizacji - czemu sprzyja rozwój łączności, możliwość coraz szybszych podróży oraz wzrost potęgi korporacji wielonarodowych - pojawia się nowa, kosmopolityczna klasa społeczna. Tych obywateli świata łączy wzajemna lojalność, która przekracza granice narodowe.
Niedawno byłem na kolacji ze stypendystami Yale University, starannie dobraną grupą fachowców z wszystkich najważniejszych krajów świata, którzy przez semestr studiowali w tej uczelni. Było to niezwykłe doświadczenie, gdy zacząłem mieć poczucie, że żadna z tych osób właściwie nie jest wobec mnie cudzoziemcem. Wydawało się, że łatwiej mi rozmawiać z nimi niż z Amerykanami, którzy nas obsługiwali przy posiłku.
Klasa kosmopolitów nie jest oczywiście niczym nowym. Już 50 lat temu Robert K. Merton w swojej klasycznej książce "Teoria społeczna i struktura społeczna" przedstawił wyniki badań dotyczących wpływowych ludzi w typowym mieście amerykańskim Rovere w stanie New Jersey. Merton odkrył bardzo wyraźnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta