Nowelizacja prawa karnego: kompensacja szkody
Z asadniczym celem postępowania karnego powinna być likwidacja negatywnych skutków przestępstwa, przy czym raczej nie można się spodziewać, że sprawca z własnej woli zrekompensuje ofierze wyrządzoną krzywdę.
Tak jest dzisiajPrzepis art. 46 §1 kodeksu karnego przewiduje możliwość nałożenia na skazanego obowiązku naprawienia szkody. Unormowanie to jest odpowiedzią na potrzebę szerszego uwzględnienia w procesie karnym interesów pokrzywdzonego (praktyka realizacji praw pokrzywdzonego jako powoda cywilnego w procesie karnym była niedostateczna, ponieważ powództwa adhezyjne pozostawiano najczęściej bez rozpoznania).
Obowiązek naprawienia szkody dotyczy tylko następujących przestępstw: spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia oraz przestępstw przeciwko: bezpieczeństwu w komunikacji, środowisku, mieniu, obrotowi gospodarczemu.
Katalog ten w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta