Najbardziej malowniczy region Słowacji
Tereny na północny wschód od doliny Popradu po granice z Polską to Spisz - przez stulecia półautonomiczna prowincja monarchii węgierskiej. Od zachodu Spisz ograniczają Tatry Wysokie i Bielskie, od północy - Pieniny i Beskid Sądecki, od wschodu - Czarna Góra, a od południa Wołoskie Wierchy i Słowacki Raj. Spisz zajmuje 200 km kwadratowych, które zamieszkuje 12 tysięcy osób.
Lata chwałyNajstarsze ślady osadnictwa na Spiszu sięgają paleolitu. W XI w. większa część Spiszu wchodzi w skład ziem polskich. Obronny charakter uzyskują zamki, usytuowane przy drogach łączących Węgry z Polską - Spiski i Levocki. Górny Spisz odłączony został od Polski w XII wieku, jako wiano Judyty - córki Bolesława Krzywoustego, która wyszła za mąż za Stefana, syna króla Węgier Kolomana.
W 1412 r. król Władysław Jagiełło pożycza cesarzowi Niemiec i królowi Węgier Zygmuntowi Luksemburskiemu pod zastaw miast spiskich 37 tysięcy kop groszy polskich. Z zastawionych miast utworzono starostwo z siedzibą w Zamku Lubowielskim. Dług nie został zwrócony, a miasteczka po I rozbiorze Polski wróciły do Węgier....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta