Ile szef musi zapłacić za chorobę, a ile za pracę
- Od 1 do 30 października ubiegłego roku kasjerka przebywała na zwolnieniu lekarskim, a pracowała tylko ostatniego dnia (31 października). Zarabia 2500 zł. Jakie kwoty brutto wynagrodzenia i zasiłku chorobowego mam wpisać w liście płac za ten miesiąc? - pyta księgowa spółki, czytelniczka DOBREJ FIRMY.
W takiej sytuacji szef musi zapłacić dwa rodzaje świadczeń: wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy oraz wynagrodzenie częściowe -za przepracowane dni. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy przepisy regulujące te kwestie nie rozstrzygają wszystkich wątpliwości.
Zasiłek za czas chorobyZa czas zwolnienia lekarskiego pracownikowi należy się, pod pewnymi warunkami, wynagrodzenie albo zasiłek chorobowy. Pierwsze dostaje z firmy za 33 dni takiej niedyspozycji w roku kalendarzowym. Potem, czyli od 34 dnia absencji, ZUS płaci zasiłek. Oba świadczenia liczymy tak samo -według ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.; dalej: ustawa).
Podstawę ich wymiaru stanowi zasadniczo wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta