Nie można wysłać na przymusowy wypoczynek
Pierwsza zasada: każdy pracownik powinien pójść na urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. A pracodawca musi go udzielić (art. 161 k.p.).
Druga zasada: pracownik nie jest wstanie (z różnych powodów) zrealizować zasady pierwszej. Wchodzi w kolejny rok kalendarzowy z całym urlopem lub jego częścią z roku poprzedniego. I zaczyna się kumulacja dni przysługującego mu wypoczynku. Bo przecież w nowym roku uzyskał prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego, a tu zaległy jeszcze niezrealizowany (art.153 k.p.).
Trzecia zasada: część pracodawców podejmuje działania, aby zlikwidować zaległości urlopowe, a część zupełnie się tym nie przejmuje. Obu grupom może się jednak przydać poniższa instrukcja postępowania. Tym pierwszym, aby uniknąć błędów i pułapek. Tym drugim -na wypadek, gdyby zdecydowali się jednak działać.
Jak udzielać zaległych urlopów? KROK 1. Trzymaj się granicznego terminuZaległego urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien udzielić do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (art. 168 k.p.). Czyli 31 marca 2007 r. to graniczny termin dla niewykorzystanych urlopów z 2006 r.
Ale czy to znaczy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta