Odsetki i dywidendy inaczej rozliczane
Nowe umowy wprowadzają różne maksymalne stawki podatku u źródła (withholding tax -czyli podatku pobieranego w państwie powstania przychodu) w odniesieniu do tzw. dochodów biernych, czyli dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych.
DywidendyDla dywidend maksymalna wysokość podatku wynosi: ¦ 15 proc. kwoty dywidend brutto -w umowie z Nową Zelandią, ¦ 10 proc. -w umowie z Gruzją, ¦ 7 proc. -w umowie z Iranem.
Korzystną regulację w tym zakresie wprowadza nowa umowa z Wielką Brytanią i Irlandią Północną. Przewiduje ona zwolnienie z opodatkowania dywidend, jeśli odbiorcą jest spółka, która posiada w dniu wypłaty dywidend co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendy przez nieprzerwany okres 24 miesięcy. Natomiast w pozostałych wypadkach podatek ten nie może przekroczyć 10 proc. kwoty dywidend brutto. Tym samym w porównaniu z umową z 1976 r. maksymalna stawka podatku u źródła od dywidend o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta