Jednostronne świadczenie może być ukrytą dywidendą
Dywidenda jest udziałem wspólników (akcjonariuszy) w zysku spółki wypracowanym zadany rok obrotowy. Sama wypłata zysku może nastąpić albo na podstawie uchwały (wysokość tzw. zysku wydzielonego, przeznaczonego do podziału, określa każdorazowo uchwała zgromadzenia wspólników) jako jawna dywidenda, albo w formie ukrytej. O ile zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) i odpowiednio art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) dywidendy wypłacone w trybie art. 193 i 348 kodeksu spółek handlowych wspólnikom podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w wysokości 19 proc., o tyle przychody z tytułu dywidendy ukrytej stwarzają często poważne problemy co do ich kwalifikacji podatkowej.
Co to jest ukryta dywidendaUkrytą dywidendą zwykło się nazywać zmniejszenie majątku spółki kapitałowej lub uniemożliwienie jego zwiększenia, na podstawie umowy spółki, oddziałujące na wysokość jej dochodu i niepozostające w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta