Jak zarabiają studenci
Nauka i praca
Jak zarabiają studenci
Praca podczas studiów dla wszystkich młodych ludzi powinna stanowić początek ich kariery zawodowej. Taki punkt życiorysu często decyduje o otrzymaniu pierwszej posady po studiach. Pracodawcy preferują osoby posiadające doświadczenie zawodowe. Absolwenci wyższych uczelni, którzy nigdzie nie pracowali, mogą mieć kłopoty z zatrudnieniem. Okazuje się jednak, że studenci mają istotne poblemy z pracą i to nie dlatego, że nie potrafią pogodzić jej z nauką.
Pracodawcy wolą emerytów
Zasadniczą przeszkodą są niekorzystne przepisy. Pracodawca chcąc zatrudnić studenta na dłużej niż 15 dni, musi zapłacić za niego składkę ZUS. Wszystkie umowy zlecenia podpisywane ze studentami na krótszy czas, ale powtarzające się częściej niż w odstępach 60-dniowych też nie zwalniają pracodawcy z obowiązku zapłacenia składki. -- Znalazłbym pracę dla wielu studentów -- mówi Grzegorz Piestrak, przewodniczący samorządu studentów Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Radomiu -- gdyby nie ten ZUS. W tej sytuacji każdy woli zatrudnić do pracy w niepełnym wymiarze godzin emeryta, bo za niego nie trzeba płacić zusu.
Studenci z Radomia z niecierpliwością oczekują wejścia w życie zmian dotyczących tego przepisu, które wstępnie zaakceptował już Sejm.
Na WSI studiuje 9 tys. osób, z czego 6,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta