Informacje
Informacje
Wraz z oficjalnym ogłoszeniem 31 lipca przez MFW akceptacji deklaracji Polski (z 24 maja 1995 r. ) o gotowości przestrzegania zobowiązań art. VIII statutu MFW od 1 czerwca 1995 r. polski złoty stał się 104 walutą wymienialną według standardu tej organizacji (dalej: WZ-MFW) . Polski pieniądz nie jest pierwszą, lecz siódmą wymienialną w ten sposób walutą wśród jednostek pieniężnych byłych krajów socjalistycznych. Jednakże Polska jest pierwszym krajem pokomunistycznym, poza byłymi republikami byłego ZSRR i byłej Jugosławii, który zapewnił swojej walucie wymienialność według najbardziej rozpowszechnionego standardu międzynarodowego (w 1994 r. uczyniły to Litwa, Łotwa i Estonia, a w 1995 r. Kirgizja, Chorwacja i Mołdowa) . W ciągu najbliższych kilku miesięcy taką wymienialność uzyskają waluty Słowenii, Czech, Słowacji, Albanii, Kazachstanu, a być może także Węgier.
Zastosowana przez polskie władze formuła WZ-MFW jest jednak restrykcyjną i nietypową wersją tego standardu wymienialności. O restrykcyjności decyduje utrzymanie w obowiązującym od 1 stycznia 1995 r. prawie dewizowym obowiązku odprzedaży wpływów w walutach obcych przez eksporterów i obowiązek sprowadzania dewiz do kraju. O nietypowości natomiast -- zapewnienie złotemu tylko bardzo wąskiego zakresu zewnętrznej wymienialności. O ile utrzymanie obydwu obowiązków nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta