Wieś nie zagłosuje na Wałęsę
Wieś nie zagłosuje na Wałęsę
Przemysław Szustakiewicz
Mija pięć lat od objęcia urzędu prezydenta przez Lecha Wałęsę. Jednocześnie we wrześniu upłynęły dwa lata, odkąd władzę w kraju objęła koalicja SLD -- PSL, która powołała rząd Waldemara Pawlaka -- prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jest to chyba odpowiedni czas, aby dokonać próby opisania i podsumowania stosunków między Lechem Wałęsą i jego otoczeniem a PSL, najpotężniejszym ugrupowaniem politycznym działającym na prowincji. Stosunki między tymi oboma podmiotami życia politycznego kraju są o tyle interesujące, że ilustrują one postępowanie obecnego prezydenta wobec ugrupowania politycznego, które nie wyłoniło się z gruzów ruchu politycznego, jakim była niegdyś "Solidarność", i którego liderzy nie byli w żaden sposób związani wcześniej z Lechem Wałęsą. Błędy i sukcesy Stronnictwa w postępowaniu z obecnym prezydentem mogą stanowić doskonałą naukę dla tych, którzy w przyszłości mogą się pokusić o współpracę z nim, jeśli oczywiście zostanie wybrany na następną kadencję.
Nieznajomi
Lata 1989 -- 91 to czas, w którym PSL i Lech Wałęsa w zasadzie nie stykają się i nie współpracują ze sobą. Lech Wałęsa po stworzeniu tzw. wielkiej koalicji, wspólnie z ówczesnym prezesem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego Romanem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta