Zawinił płynny złoty
Bolączki eksporterów
Zawinił płynny złoty
Eksport, na co wskazują dane GUS, systematycznie zwiększa się. W ciągu siedmiu miesięcy br. , w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zwiększył się w cenach bieżących w złotych o 48, 6 proc. (w USD o 38, 0 proc. ) i wyniósł 12746 mln USD. Zakłady -- najwięksi eksporterzy -- wskazują jednak, że nie ma powodu do radości, bo opłacalność eksportu jest coraz mniejsza, a w wielu z nich zbliża się do zera. Jedną z przyczyn tego stanu, jak twierdzą, jest upłynnienie kursu złotego. Bydgoskie Fabryki Mebli mówią o zmniejszeniu czystego zysku o 400-500 tys. zł miesięcznie, w Jarlanie wskazują na 200 tys. zł/ mies. , w Lubianie podają kwotę 1, 5 mln zł w ciągu roku.
Przymuszeni do eksportu
Wiele zakładów -- eksporterów chciałoby zaspokajać wyłącznie potrzeby polskich odbiorców, ale jest to niemożliwe. Dyrektor ds. marketingu w hucie Irena, Anna Bogucka wskazuje, że kryształy, które wytwarzają są dopiero na 200 pozycji w preferencji zakupów. -- Siła nabywcza ludności jest niewielka, więc ceny naszych luksusowych towarów dopasowaliśmy do możliwości finansowych krajowego odbiorcy. Większość produkcji wysyłamy do krajów, gdzie jest ciągły zbyt i osiągamy korzystne ceny -- powiedziała szefowa marketingu.
Inne firmy, jak chociażby jarosławski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta