Menopauzalna udręka
Tylko 2 proc. Polek poddaje się kuracji hormonalnej
Menopauzalna udręka
We Wrocławiu rozpoczynają się dziś obrady interdyscyplinarnego forum menopauzalnego, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne. Głównym tematem jest menopauza (przekwitanie) u kobiet, a także metody jej leczenia. Nie mogło być lepszej okazji na dyskusję na ten temat wśród lekarzy różnych specjalność. W Polsce 5 mln pań odczuwa przykre skutki przekwitania. Część z nich zastanawia się, czy poddać się zastępczemu leczeniu hormonalnemu, a tymczesem w ostatnich miesiącach w prasie zachodniej ukazała się cała seria publikacji, która podważa zalety tej kuracji. O co w tym wszystkim chodzi?
Zamieszanie wywołały artykuły, które ukazały się najpierw tygodniku "Time", a potem w kilku innych znanych czasopismach, m. in. w "Spieglu" i "Die Zeit". Nie są to tylko rozważania akademickie, mało znaczące dla pacjentek. Dotyczą one tak ważnych kwestii, jak poprawa samopoczucia, energii życiowej i przedłużenia życia setkom milionów kobiet na całym świecie. Tym bardziej, że co najmniej jedna trzecia ich życia przypada na okres przekwitania i pomenopauzalny.
Strach przed homonami
O zastępczej terapii hormonalnej pozytywnie wypowiadają się czołowi specjaliści w kraju. Mówili o tym m. in. podczas konferencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta