Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieściągalny dług musi być udokumentowany

07 maja 2007 | Dobra firma | IL

JAKIE SĄ WARUNKI ZALICZENIA NALEŻNOŚCI DO KOSZTÓW Nieściągalny dług musi być udokumentowany Firma, która chce zaliczyć do kosztów nieściągnięte należności, musi spełnić kilka warunków

Przede wszystkim należność musi być wcześniej opodatkowana jako przychód. Jeśli nie można jej ściągnąć, musimy posiadać potwierdzające to dokumenty.

Trzeba wykazać przychód

Przychodem z działalności gospodarczej są -zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), a także art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) -kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Nie dość więc, że przedsiębiorca nie dostał zapłaty, to musi należności zaliczyć do przychodów. A więc zapłacić podatek od kwoty, której faktycznie nie otrzymał.

Kiedy w koszty

Aby zaliczyć taką wierzytelność do kosztów, trzeba ją udokumentować w sposób określony przez ustawodawcę. Oto sytuacja opisana nam przez czytelnika. Niesolidny kontrahent firmy prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej nie wywiązał się z zobowiązań finansowych i zalega z zapłatą ponad 83 000 zł. Należność została zasądzona na rzecz wspólników w wydanym w postępowaniu nakazowym nakazie zapłaty, zaopatrzonym następnie w klauzulę wykonalności. Wspólnicy dysponują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4148

Spis treści
Zamów abonament