Nieściągalny dług musi być udokumentowany
Przede wszystkim należność musi być wcześniej opodatkowana jako przychód. Jeśli nie można jej ściągnąć, musimy posiadać potwierdzające to dokumenty.
Trzeba wykazać przychódPrzychodem z działalności gospodarczej są -zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), a także art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) -kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Nie dość więc, że przedsiębiorca nie dostał zapłaty, to musi należności zaliczyć do przychodów. A więc zapłacić podatek od kwoty, której faktycznie nie otrzymał.
Kiedy w kosztyAby zaliczyć taką wierzytelność do kosztów, trzeba ją udokumentować w sposób określony przez ustawodawcę. Oto sytuacja opisana nam przez czytelnika. Niesolidny kontrahent firmy prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej nie wywiązał się z zobowiązań finansowych i zalega z zapłatą ponad 83 000 zł. Należność została zasądzona na rzecz wspólników w wydanym w postępowaniu nakazowym nakazie zapłaty, zaopatrzonym następnie w klauzulę wykonalności. Wspólnicy dysponują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta