Odszkodowanie płacimy czasami po to, aby więcej zarobić na nowej umowie
Może więc wydatki związane z zerwaniem niekorzystnego kontraktu zaliczyć do kosztów. Wydaje się to oczywiste, szczególnie po zmianie definicji kosztów. Okazuje się jednak, że niektóre organy podatkowe ciągle mechanicznie kwestionują takie postępowanie.
Umowa rozwiązana, nie będzie już przychoduTak zrobiła Izba Skarbowa w Lublinie w interpretacji z 22 lutego br. (PD.1-4218-74/06/I). Dotyczyła odszkodowania za rozwiązanie po ośmiu latach umowy dzierżawy gruntu. Spółka zrezygnowała z niej, ponieważ kupiła nowe nieruchomości i tam przeniosła swoje interesy. Nie było więc sensu dalej dzierżawić niepotrzebnego już terenu. Ale za zerwanie umowy trzeba zapłacić karę. Jak uzasadniła spółka: "wydatek poniesiony tytułem odszkodowania jest wydatkiem ekonomicznie uzasadnionym z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej i służy bezspornie osiągnięciu przychodów znacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta