Lustracja w imię konstytucji to powszechny dostęp do teczek
Wobec nieustających kontrowersji co do sposobu tzw. lustracji - trzeba na wstępie postawić sobie pytanie: Jaki jest jej cel? Czy ujawnienie i napiętnowanie tych, którzy tworzyli opresyjność systemu komunistyczno-totalitarnego, czy tych, którzy mu ulegli i ulegając słabości współpracowali z nim? Czy jest to ujawnienie wiedzy o tych czasach skutkujących do dzisiaj powiązaniami ludzi z tamtego systemu z dzisiejszym systemem funkcjonowania państwa? Czy wreszcie chodzi o przeciwdziałanie niebezpieczeństwu oddziaływania ukrytej wiedzy z tamtych czasów na dzisiejszy system decyzyjny ludzi uwikłanych we współpracę? Być może każda z tych motywacji ma swoje znaczenie. Ale najważniejszy cel to zrealizowanie utrwalonych w konstytucji praw każdego z nas.
Konstytucja gwarantuje każdemu prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych oraz prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą. Możliwość żądania sprostowania bądź usunięcia ww. informacji uwarunkowana jest dostępnością do zawierających je dokumentów.
Mowa w niej również o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta