Czy biesiadujący pracownik zapłaci podatek od kiełbasy z grilla
Z większości interpretacji wynika, że organizator spotkania powinien przyporządkować jego koszty do poszczególnych uczestników. Następny krok to określenie przychodu i potrącenie podatku. Budzi to wątpliwości. Po pierwsze, jeśli spotkanie miało służbowy charakter, np. pracownicy brali udział w zajęciach mających poprawić komunikację i współpracę w zespole, to trudno uznać, że dodatkowo na nich zarobili. Po drugie, nie można automatycznie dzielić kosztu imprezy na poszczególnych uczestników.
Niestety, część urzędów tak robi.
Przychód z rejsu po jeziorzeOto przykłady. Jedna z firm zorganizowała dla swoich pracowników szkolenie o zarządzaniu personelem. Akcja miała miejsce na Mazurach, a oprócz części oficjalnej przewidziano ognisko i rejs statkiem. Zdaniem Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (interpretacja z 6 czerwca 2005 r., PD/2/415-21/05/32517) trzeba opodatkować przychód u pracowników uczestniczących w tych atrakcjach. Jak ustalić jego wartość? Tego urząd nie wyjaśnił. Ale sprawa wydaje się oczywista dla Urzędu Skarbowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta