Spotkania integracyjne: do kosztów, ale ciągle z wątpliwościami
Wydatki na imprezę powinny więc być kosztem uzyskania przychodów. Wydawało się, że po piśmie Ministerstwa Finansów z początku ubiegłego roku organy podatkowe nie powinny ich kwestionować. Tak było przez pewien czas, sielankę jednak nieco zmącił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Pośredni wpływ na przychódImprezy integracyjne dla pracowników to stały element kosztów wielu pracodawców. To najczęściej wyjazdy rekreacyjno-wypoczynkowe, spotkania świąteczne lub okolicznościowe. Wydatki na organizację są z reguły pokrywane ze środków obrotowych firmy. Zdaniem pracodawców takie imprezy poprawiają atmosferę pracy i jej efektywność, więc pośrednio przekładają się na zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa.
Argumentem jest także to, że nakłady na imprezy nie są wymienione w tzw. negatywnym katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop). W szczególności nie mają charakteru działalności socjalnej, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 45 updop.
Urzędy kwestionowałyDo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta