Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu
Zanim przedsiębiorca zacznie starać się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu, powinien zerknąć do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473). To ona precyzuje bowiem, kto i kiedy może handlować alkoholem.
Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych czy to do spożycia w miejscu czy poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta (art. 18 wtpau). Który z nich będzie właściwy w naszej akurat sprawie? Przypomnijmy, że w zasadzie organem wykonawczym gminy jest wójt. Burmistrzowie działają jedynie w tych gminach, gdzie siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. Z prezydentem przedsiębiorca będzie miał natomiast do czynienia co do zasady w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (art. 26 ustawy o samorządzie gminnym).
Gdzie starać się o zezwolenie? Rozstrzygające znaczenie ma tu nie siedziba czy miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Zezwolenie jest wydawane w tej gminie, w której zamierza zlokalizować punkt sprzedaży alkoholu. Jeśli punktów tych ma być kilka, zezwoleń też może być potrzebnych więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta