Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piękna tajemnica

17 października 1995 | Kultura | JD

Praga w "Zeszytach Literackich"

Piękna tajemnica

Drugim -- po Wenecji -- miastem, któremu "Zeszyty Literackie" poświęcają uwagę, jest Praga. Stolica Czech dla autorów jesiennego numeru "ZL" (nr 52) jest miastem szczególnym na kulturalnej i politycznej mapie Europy, miastem uwodzącym pięknem i urokiem, fascynującym odwiecznymi tajemnicami, wreszcie -- miastem kilku kultur, tradycji i języków.

To w końcu w Pradze powstały dwie bodaj najbardziej charakterystyczne powieści XX wieku: "Przygody dobrego wojaka Szwejka" oraz "Proces", to właśnie Praga stanowi scenerię perypetii Józefa Szwejka i Józefa K.

"Szwejka odyseja pod honorową strażą dwóch wojaków z bagnetami z więzienia na Hradczanach prowadzi ulicą Nerudy na Małą Stranę i przez most Karola na Karlin" -- pisał przed laty w świetnym szkicu "Haszek i Kafka" Karel Kosik ("Twórczość" nr 8, 1963) . W odwrotnym kierunku mostem Karola zdąża na Strahow do kamieniołomów inna trójka: Józef K. w asyście dwóch na czarno ubranych strażników. Te trójki nie spotkają się nigdy, Szwejk zgodnie z regulaminem zostaje wypuszczony z aresztu rano, natomiast Józef K. został zamordowany w strahowskich kamieniołomach "w świetle księżyca". ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 594

Spis treści
Zamów abonament