Połowiczne rozwiązanie, problem pozostał
Pięcioletnie moratorium
Połowiczne rozwiązanie, problem pozostał
Małgorzata Dąbrowska-Kardas
"W okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy nie wykonuje się kary śmierci" -- stanowi art. 5 ustawy z 12 lipca 1995 r. zmieniającej kodeks karny oraz kodeks karny wykonawczy. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż jest to rozwiązanie nie tylko połowiczne, ale też nie do końca chyba przemyślane.
Walka o likwidację kary śmierci rozpoczęła się w XVIII w. pod wpływem idei oświeceniowych i zaowocowała znoszeniem jej kwalifikowanych form, publicznych egzekucji, a także zmniejszeniem liczby przestępstw, za które była przewidziana. Pod koniec XIX w. karę tę znoszą: Portugalia, Holandia, Włochy, Norwegia, niektóre kantony szwajcarskie oraz niektóre stany USA. Po zakończeniu II wojny światowej w Europie stopniowo znoszą ją całkowicie: Francja, RFN, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Monako, Portugalia, już po 1989 r. także Czechy i Węgry, a w kodeksach karnych innych państw, np. Austrii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, jest przewidziana tylko na okres wojny lub w częściach wojskowych kodeksów karnych.
Trochę historii
Polska nigdy nie dołączyła do tego postępowego szeregu. Przeciwnie, stopniowo rozszerzała się liczba przestępstw zagrożonych najwyższym wymiarem kary. Kodeks karny z 1932 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta