Głos opinii publicznej
Głos opinii publicznej
Witold Szkotnicki
Po ostatniej, z 12 lipca 1995 r. , nowelizacji kodeksu karnego stał się on ewenementem, ponieważ oprócz kary śmierci przewiduje także dożywocie oraz 25 lat pozbawienia wolności. Jeśli chodzi o najwyższy wymiar kary, to zgodnie z nowymi przepisami od 19 listopada 1995 r. będzie obowiązywać ustawowe pięcioletnie moratorium na wykonanie kary śmierci, które sankcjonuje niejako rzeczywiste moratorium, albowiem od 1988 r. nie wykonano w Polsce ani jednego wyroku śmierci.
Tymczasem do Sejmu trafił już projekt nowego kodeksu karnego (z sierpnia 1995 r. ), który nie przewiduje kary śmierci. W czekającej nas dyskusji nad całościową koncepcją prawa karnego kara śmierci będzie tylko jednym z wielu ważnych jej elementów. Z całą pewnością padnie wówczas argument, że jeszcze za wcześnie na zniesienie tej kary, że większość społeczeństwa ją akceptuje, i sugestia, że kwestię tę należy rozstrzygnąć w referendum.
W tej sytuacji warto odpowiedzieć na następujące pytania:
l
W jakim stopniu ustawodawca może ustąpić pod presją odmiennych przekonań społecznych?
l
Jakie znaczenie mogą mieć wyniki empirycznych badań nad różnymi aspektami społecznych postaw wobec kary śmierci dla decyzji parlamentu o jej zniesieniu?
l
Jaki wpływ na ustawodawcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta