Kłopoty SPD z SPD
SPD nie zdołała przystosować się do zmian, jakie zaszły na świecie w ciągu ostatnich kilku lat -- także do likwidacji dwóch wrogich bloków, między którymi przywykła lawirować. Nie może się pogodzić z brakiem zapotrzebowania na pośrednictwo między tymi blokami.
Kłopoty SPD z SPD
Krystyna Grzybowska z Bonn
W "Rzeczpospolitej" (numer 233 z 7-8 października) ukazał się artykuł Kazimierza Wóycickiego pod mylącym tytułem "Polskie kłopoty z SPD". Mylącym, ponieważ ani ztreści artykułu, ani z rzeczywistej sytuacji nie wynika, aby Polska czy Polacy mieli kłopoty z SPD. Jeśli ktoś ma kłopoty -- to niemieccy socjaldemokraci sami ze sobą.
Wóycicki wziął w obronę SPD przed utożsamianiem jej polityki z poglądem czołowego -- i dość apodyktycznego -- teoretyka socjaldemokratycznego, Petera Glotza, sprzeciwiającego się rozszerzeniu Sojuszu Atlantyckiego na wschód. Jako kontrargument Wóycicki przytoczył wypowiedź sekretarza generalnego SPD, Güntera Verheugena -- który w tym czasie zdążył odejść ze stanowiska -- podkreślającą strategiczny związek między poszerzaniem na wschód NATO i Unii Europejskiej.
Trudności z programem
W listopadzie odbędzie się zjazd SPD, na którym będzie dyskutowany i przyjęty plan rozszerzenia Unii Europejskiej na wschód po roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta