Po trzech latach od daty wypłaty pracownik nie odzyska zaległej pensji
Przedawnienie powoduje, że nie można dochodzić realizacji swojego prawa. Taki jest skutek upływu ustawowo określonych terminów, których nie wolno skracać ani wydłużać przez jakąkolwiek czynność prawną (patrz tabela). Dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Zatem dobrze jest wiedzieć, kiedy te terminy zaczynają biec, kiedy następuje ich zawieszenie i przerwanie oraz co należy zrobić, aby skorzystać z przedawnienia.
Początek biegu terminuTabela przedstawia, kiedy zaczynają biec wszystkie terminy przedawnienia w sprawach ze stosunków pracy. Ponieważ jednak większość roszczeń przedawnia się w podstawowym trzyletnim terminie, poświęcimy nieco więcej uwagi jego początkowi. Termin zaczyna biec od dnia wymagalności roszczenia. Czyli od dnia, w którym konkretne uprawnienie powinno zostać zrealizowane, ale to nie nastąpiło. Co ważne, odnosi się to zarówno do roszczeń majątkowych (np. zaległe pensje), jak i niemajątkowych (np. urlopy wypoczynkowe). Przy czym roszczenie o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy, nie przedawnia się na podstawie art.291...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta