Wyjazd na szkolenie to nie podróż służbowa
Choć pracodawca nie ma obowiązku szkolenia pracowników (z wyjątkiem bhp), to musi ułatwiać im podnoszenie kwalifikacji zawodowych (art. 94 pkt 6 kodeksu pracy). A że dziś liczą się przede wszystkim umiejętności, to ułatwianie sprowadza się często do wysyłania pracowników na różnorodne szkolenia. Inicjatywa wychodzi raczej od pracodawcy niż od pracownika.
Pracownik jest zatem kierowany na szkolenie. I tu pojawia się problem: jak pracodawca ma zwracać koszty poniesione przez pracownika na taki wyjazd. Czy powinien to robić według przepisów o podróżach służbowych, czy też zgodnie z samodzielnymi ustaleniami?
Różne definicje i podstawyWyjazd i uczestnictwo w szkoleniu na podstawie skierowania pracodawcy nie jest podróżą służbową (por. wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 292/99). Inne są bowiem definicje obu pojęć, inne cele i inne podstawy prawne.
Z podróżą służbową mamy do czynienia wtedy, gdy pracownik na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta