Polska wobec globalnej energetyki
Dotychczasowe deklaracje Unii w kwestii energii odnawialnej oraz polityki energoos z c z ę d n e j brzmią mało przekonująco. Ludzie zapamiętali głównie zapowiedź obowiązkowej wymiany żarówek na energooszczędne i stwierdzili, że zamiast kompleksowej strategii Europa proponuje rozwiązania cząstkowe. Tylko po części jest to wrażenie słuszne. Problemem UE jest chęć połączenia krótkofalowej polityki społecznej z celami długofalowymi o charakterze ekologicznym i pragmatycznym.
Na naszych oczach zmienia się mapa gospodarcza świata. Liderami wzrostu są Indie i Chiny. Ich gospodarki potrzebują energii, a bogacące się 2,5 mld konsumentów aspiruje do poziomu życia zbliżonego do standardów Zachodu.
Mówiąc obrazowo: Chińczycy potrzebują energii, by produkować samochody nie tylko na eksport, ale też na rynek własny. Tendencji tej nie da się odwrócić, bo tradycyjny chiński rower jest miłym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta