Nie przegrajmy Wschodu
Współpraca gospodarcza z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw
Nie przegrajmy Wschodu
Po likwidacji RWPG i przejściu na rozliczenia wolnodewizowe handel między Rosją a krajami CEFTA uległ załamaniu. Ponadto, zadłużenie b. ZSRR wobec krajów naszego regionu było dodatkowym hamulcem blokującym wymianę handlową w latach 1991-93. Po tym okresie następuje stabilizacja obrotów na poziomie 5, 7 mld dol. , co daje krajom CEFTA 5, 6 proc. udziału w rosyjskim handlu zagranicznym.
Załamaniu uległ również handel Rosji z krajami WNP, które są po Unii Europejskiej drugim partnerem handlowym naszego wschodniego sąsiada. Obroty z Unią wyniosły 31, 2 mld dol. (30, 6 proc. całego rosyjskiego handlu zagranicznego) , WNP -- 24, 4 mld dol. (23, 9 proc. ), krajami NAFTA -- 5, 9 mld dol. (5, 8 proc. ). Stan wzajemnych powiązań handlowych wewnątrz WNP charakteryzuje się obecnie stagnacją.
Jak na razie nie dynamizuje współpracy unia celna łącząca Rosję, Białoruś i Kazachstan. Jest ona nie tyle integracją w ramach WNP, co instrumentem rosyjskiej strategii handlu zagranicznego. Chodzi tutaj głównie o zapewnienie kontroli nad tranzytem rosyjskich towarów na Zachód -- przez Białoruś i na Wschód -- przez Kazachstan. Ponadto, przechodząc fazę strukturalnej przebudowy, Rosja nie jest już tak żywotnie zainteresowana jak kiedyś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta