Dochody do budżetu czy powszechne uwłaszczenie
Na co wystarczy państwowego majątku
Dochody do budżetu czy powszechne uwłaszczenie
Majątek, którym dysponuje jeszcze państwo, należy przede wszystkim przeznaczyć na zaspokojenie zobowiązań Skarbu Państwa, m. in. wobec części rencistów, emerytów, sfery budżetowej. A to co pozostanie -- sprywatyzować. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się najwięcej, ponad 38 proc. respondentów w październikowych badaniach Pracowni Badań Społecznych w Sopocie*.
Wprowadzenie w życie programu powszechnego uwłaszczenia, zamiast regulowania zobowiązań Skarbu Państwa, wybrało ponad 28 proc. respondentów. Za czysto fiskalnym podejściem (wszystko sprzedać po jak najwyższej cenie) opowiedziało się prawie 13 proc. respondentów. Reszta nie była zdecydowana w swoich opiniach.
Liczba zwolenników zaspokojenia zobowiązań Skarbu Państwa zwiększała się proporcjonalnie do wieku udzielających odpowiedzi. Za takim rozwiązaniem byli najczęściej ludzie lepiej sytuowani (dochody na osobę w rodzinie w przedziale 201-400 zł) , ale równocześnie -- emeryci i renciści, pracownicy niewykwalifikowani. Najczęściej byli to mieszkańcy największych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców) , zwolennicy Partii Chrześcijańskich Demokratów lub SLD.
Co chce rząd ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta