VAT od leasingu z zagranicy
Prawo dostosowane, a nie stanowione
VAT od leasingu z zagranicy
Janusz Wodziński
Sprawa podatku od towarów i usług (potocznie VAT) w sferze usług leasingowych jest po dwóch latach od jego wprowadzenia mniej klarowna niż na początku. Zwłaszcza wleasingu z zagranicy, gdy kontrakty są realizowane wprost między zagranicznym dawcą nie będącym podatnikiem VAT w Polsce a biorcą, który korzysta z leasingu na terytorium RP. W tej sferze dominuje prawo dostosowane, a nie stanowione.
Leasing z zagranicy ma tę właściwość, że aby zeń skorzystać, jego przedmiot trzeba wpierw wwieźć do Polski. Przy odpowiedzi na pytanie, kto, kiedy i ile powinien zapłacić VAT, mogą więc mieć zastosowanie dwie regulacje zawarte w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz opodatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm. ):
* regulująca opodatkowanie importu usług (art. 2 ust. 2) . Import usług według ustawy ma miejsce, jeśli usługi są świadczone na terytorium RP, ale należność za nie jest przekazywana za granicę (art. 4 pkt 5) ; podatnikiem jest usługobiorca (art. 5 ust. 1 pkt 5) , podstawą opodatkowania -- kwota, którą usługobiorca obowiązany jest zapłacić (art. 15 ust. 5) , a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od wykonania usługi (§ 46...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta