Pro: Tajemnica przetrwania
Pro: Tajemnica przetrwania
Ze wspomnień Israela Zamira, syna laureata literackiej Nagrody Nobla z 1978 r. -- Isaaca Bashevisa Singera jasno wynika, że autor "Sztukmistrza z Lublina" był człowiekiem trudnym we współżyciu, fatalnym mężem i marnym ojcem. Zamir podkreśla ojcowskie skąpstwo i przesadne zainteresowanie kobietami, co skądinąd rzadko idzie w parze. Niewykluczone, że wielu czytelników poprzestanie na anegdotycznej warstwie "Mojego ojca. .. ", a szkoda, gdyż lektura tej książki przynieść może daleko więcej satysfakcji.
Is rael Zamir okazał się biografem rzetelnym. Uczciwie opisał niełatwą drogę wiodącą do zbudowania uczucia między nim iojcem. Nie ukrywając ojcowskich wad, przywar i śmiesznostek, oddał wzruszający hołd jego pisarskiej wielkości, a przedstawiając świat, w jakim Singer dorastał, wychowywał się, kształtował swą osobowość, przybliżył nam tę niezwykłą postać.
Niezwykłość pisarstwa Isaaca Bashevisa Singera polegała przede wszystkim na tym, że tworzył w jidysz, języku martwym. Gdyby nie przekłady, pozostałby autorem nie znanym, piszącym dla garstki tych, którzy nie zapomnieli jeszcze języka, jakim przed holocaustem posługiwali się Żydzi w Polsce. W Radzyminie i Biłgoraju, gdzie Singer spędził dzieciństwo, w Warszawie -- na Lesznie, Karmelickiej, Gnojnej, gdzie mieszkał, pracował, rozpoczynał dzialalność literacką.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta