Tąpania niczym huragan
Tąpania niczym huragan
Rozmowa z prof. Zdzisławem Kłeczkiem z AGH w Krakowie, wiceprzewodniczącym komisji ds. tąpań w kopalniach węgla kamiennego, członkiem Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk
Panie profesorze, ostatnie tąpnięcie w kopalni "Nowy Wirek" -- jedno z największych w historii polskiego górnictwa, którego energia była tak duża (10 7 J) , że na przyrządach pomiarowych "zabrakło" skali, prowokuje pytanie: czy jesteśmy całkowicie bezradni w przewidywaniu takich zjawisk?
W prognozowaniu -- nie tylko przecież tąpań, ale i trzęsień ziemi -- istotnie jesteśmy bezradni. Choć potrafimy powiedzieć, w którym miejscu istnieje duże prawdopodobieństwo tąpnięcia, to nie wiemy, którego to nastąpi dnia, o której godzinie ani jaki będzie silne. Dlatego na całym świecie badania naukowe rozwijane są właśnie pod kątem prognozowania -- u nas także. Wystarczy przejrzeć projekty celowe czy granty zatwierdzone przez KBN, a dotyczące tej tematyki -- ponad 30 dotyczy prognozowania tąpań. Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat będziemy umieli przewidzieć tąpnięcia z dokładnością do ok. 70 proc. A to jest prawie ideałem.
Na czym polega trudność prognozowania?
Na bardzo skomplikowanej budowie górotworu, który ma różną gęstość; jest jak ser szwajcarski o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta