Informacje
Informacje
Najważniejszym celem programu prywatyzacji w najbliższych latach będzie połączenie dalszej restrukturyzacji zakładów przemysłowych z uwłaszczeniem społeczeństwa -- stwierdziła podczas seminarium Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE i Banku Światowego nt. Reform Stukturalnych w Gospodarkach Okresu Transformacji wiceprzewodnicząca Rady Przekształceń Własnościowych Barbara Błaszczyk. W odczuciu społecznym program NFI nie spełnił tego zadania.
B. Błaszczyk uważa, że podstawowym argumentem za podjęciem programu uwłaszczenia są opóźnienia w przeprowadzeniu prywatyzacji jedynie za pomocą już wykorzystywanych metod. W konsekwencji przekształcenia własnościowe polskiej gospodarki są znacznie opóźnione w stosunku do krajów sąsiednich. Co prawda, udział sektora prywatnego w tworzeniu dochodu narodowego rósł w ostatnich latach szybko, jednak proces ten spowodowany był przede wszystkim rozwojem drobnych firm i z pewnością w najbliższych latach będzie spowolniony. Innym powodem przemawiającym za rozwinięciem powszechnej prywatyzacji jest nierównomierność w udziale kapitału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta