Rano zarządca, po południu doradca, czyli jak menedżer może płacić podatek liniowy
Dlatego wielu menedżerów rozdziela wykonywane na co dzień czynności na zarządcze i np. doradcze. Po co te manewry? Otóż te drugie są korzystniej opodatkowane.
Kierownik płaci więcejKadra kierownicza nie może korzystać z podatku liniowego. Ustawodawca jest stanowczy - przychody z kontraktów menedżerskich i świadczenia usług zarządzania nie mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Nawet wtedy, gdy menedżer zarejestrował własną firmę. Także interpretacje Ministerstwa Finansów i urzędów skarbowych nie pozostawiają wątpliwości. Menedżer może prowadzić firmę, ale jego wynagrodzenie zaliczane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Rozlicza je więc płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników). Dotyczy to nie tylko klasycznych kontraktów menedżerskich, ale także umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i "umów o podobnym charakterze".
Dobitnie wyraził to Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer w interpretacji z 23...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta