Ustalenia kontrolerów można kwestionować
Warto to zrobić, bo inaczej przyjmuje się, że podatnik zgadza się z wnioskami kontrolujących.
Ustalenia kontroli są w praktyce podstawą do wszczęcia postępowania podatkowego, skutkującego najczęściej określeniem wysokości zobowiązania. Ale podatnik ma prawo przedstawić własne stanowisko w sprawach objętych kontrolą. W tym celu może złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli.
Co w protokoleProtokół kontroli podatkowej to dokument przedstawiający jej przebieg. Powinien zawierać elementy wskazane w art. 290 ordynacji podatkowej, tj.
¦ wskazanie kontrolowanego; ¦ wskazanie osób kontrolujących; ¦ określenie przedmiotu i zakresu kontroli; ¦ określenie miejsca i czasu jej przeprowadzenia; ¦ opis ustaleń faktycznych; ¦ dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów; ¦ ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli; ¦ pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń i wyjaśnień.
Załącznikiem są protokoły z przeprowadzonych dowodów.
Musi być ocenaOd 1 stycznia br. protokół kontroli musi zawierać ocenę prawną sprawy. Oznacza to, że już na etapie kontroli podatnik dowiaduje się, jakie potencjalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta