Informacje
Informacje
Kastrat, istota nieznana
Film G
é
rarda Corbiau opowiada o postaciach historycznych i bazuje na faktach. Tak naprawdę jednak niewiele wiemy o prawdziwym losie kastratów, jak gdyby ciągle w nas pokutował wstyd, że społeczność kulturalnej, skądinąd, Europy godziła się na brutalne zabiegi dokonywane na młodych chłopcach po to tylko, by jako kastraci mogli oni cieszyć uszy widzów pięknym śpiewem.
Farinelli był podobno artystą wyjątkowym, ale nie był kastratem pierwszym, ani też ostatnim, co sugeruje bez uzasadnienia polski tytuł filmu. W czasach Farinellego zabiegi na utalentowanych chłopcach wykonywano we Włoszech masowo, a zaprzestano ich dopiero po upadku państwa kościelnego, czyli po 1870 r. Ostatni kastrat nazywał się Alessandro Moreschi i zmarł w 1922 r.
Mimo że muzyka XVII i XVIII w. nie umiała się obejść bez kastratów, a ci najzdolniejsi byli wielkimi gwiazdorami, nie tylko sława była im dana. Bywali narażeni na drwiny, szykany i plotki, nawet jeśli ich ułomność fizyczna dodawała im atrakcyjności erotycznej, co film podkreśla aż nazbyt dokładnie. Kastrat to nie mężczyzna pozbawiony pewnego anatomicznego szczegółu, jak zdaje się sugerować Gerard Corbiau. Zabieg dokonywany przed okresem dojrzewania powodował określone konsekwencje. Kastraci rośli nieproporcjonalnie (Farinelli mierzył podobno około 2 m) ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta