Stare drzewa, nowa polityka
Posłowie ocenili raport o stanie lasów
Stare drzewa, nowa polityka
Prawie połowa drzew jest poważnie uszkodzonych na skutek zanieczyszczenia środowiska. Gdyby powstrzymać szkodliwe emisje, można by -- zdaniem Janusza Dawidziuka, dyrektora generalnego Lasów Państwowych -- uzyskać 10 mln msześc. rocznie więcej drewna. Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska obradowała 7 bm. nad raportem o stanie lasów w 1994 r. Raport po dalszych pracach w komisji wejdzie pod obrady Sejmu i będzie stanowił podstawę "debaty o lasach".
Leśnicy, przypomnijmy, są włodarzami ogromnego majątku. Zarządzają 1/ 4 terytorium kraju. Ustawa o lasach nakłada na Lasy Państwowe obowiązek przestawiania corocznego raportu o stanie lasów. Obecnie mamy do czynienia z trzecim. Dane statystyczne i informacje o zdrowotności polskich lasów zawarte w dokumencie przygotował Instytut Badawczy Leśnictwa, część finansowa powstała w Dyrekcji Genralnej LP. Sięgnijmy zatem do raportu.
Zasoby drzewne rosną
Większość lasów stanowią siedliska borowe (64, 8 proc. ). Sprawia to, że w naszych lasach dominują gatunki iglaste (77, 9 proc. powierzchni lasów) , a przede wszystkim sosna -- 69, 4 proc. , która w Polsce znalazła najkorzystniejsze warunki klimatyczne i siedliskowe w swoim eurazjatyckim zasięgu.
W ostatnich 50 latach struktura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta