Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzysowa karta kredytowa

09 listopada 1995 | Świat | NG

Skutki skandalu, związanego z kandydatką na premiera Moną Sahlin, dotknęły nie tylko socjaldemokratów. Uwidoczniły zapaść całego systemu sprawowania władzy w Szwecji.

Kryzysowa karta kredytowa

Szwecja przeżyła niedawno tydzień Mony Sahlin. Stała się ona gwiazdą mediów. Spikerzy radiowi rozpoczynali odczytywanie wiadomości od jej nazwiska, a jeden z dwóch ogólnokrajowych dzienników telewizyjnych miał stałe logo: podobiznę pani wicepremier na tle karty kredytowej. Przy okazji wywleczono na światło dzienne, łagodnie mówiąc, nieregularności w zarządzaniu przez rodzinę Sahlin prywatnymi finansami. Kandydatka na premiera całymi latami zalegała z podatkami, różnymi opłatami i regulowaniem grzywien. Miało to dyskwalifikować ją jako przyszłego szefa rządu. Jak można oddawać losy kraju w ręce osoby, która nie potrafi zaprowadzić porządku we własnym domu? ! -- brzmiał jeden z naczęściej powtarzających się argumentów.

W dodatku -- podnoszono -- Szwecja przeżywa okres, kiedy wprowadza się drastyczne oszczędności. Czy osoba, która mimo stosunkowo wysokiego uposażenia (gazety opublikowały szczegółowe zestawienie dochodów i wydatków rodziny) jest stale na bakier ze swoimi finansami, może z czystym sumieniem domagać się od Szwedów nowych wyrzeczeń?

Fałszywe deklaracje

Fakt,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 614

Spis treści

Raporty

Zamów abonament