Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z zadatkiem

09 listopada 1995 | Prawo | RG

Gdy nie ma zgody drugiego małżonka na zbycie mieszkania

Co z zadatkiem

Romuald Gilewicz

Stosunki majątkowe między małżonkami regulują art. 31--46 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Według art. 31 k. r. o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami zmocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) . Zgodnie z art. 32 dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego z nich. Wspólnością objęty jest majątek uzyskany dzięki pracy lub staraniom jednego z małżonków. Przykładowo w rodzinie pracuje tylko mąż, a żona zajmuje się domem i dziećmi. Nie zmienia to faktu, że wszystko co uzyskał mąż, jest majątkiem wspólnym obojga małżonków.

Obok majątku wspólnego każde z małżonków może posiadać majątek odrębny. W jego skład wchodzą przede wszystkim dobra nabyte przez jedno z małżonków przed zawarciem małżeństwa, a w czasie małżeństwa -- w drodze spadku lub darowizny. Majątkiem odrębnym są rzeczy służące wyłącznie do zaspokajania potrzeb osobistych jednego z małżonków (np. odzież, obuwie, biżuteria nie stanowiąca lokaty kapitału itp. ). Katalog dóbr majątku odrębnego wymienia aż w dziesięciu punktach art. 33 k. r. o.

Dochody z majątku odrębnego jednego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 614

Spis treści

Raporty

Zamów abonament