Sprawa honoru
Pacta sunt servanda
Sprawa honoru
Jerzy Jacyszyn
Gospodarka wolnorynkowa nie może istnieć bez sprawnie działającego systemu kontraktowego. O tej współzależności wie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą ichce osiągać pozytywne efekty handlowe czy też być szanowanym i wiarygodnym partnerem obrotu prawnego.
U podstaw tej gospodarki leży bowiem umowa, rozumiana jako dwustronna lub wielostronna czynność prawna, która dochodzi do skutku przez złożenie co najmniej dwóch zgodnych oświadczeń woli. Takie ukształtowanie stosunków prawnych pozwala na sformułowanie umowy zgodnie z wolą stron, zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353
1
k. c. oraz inny-
mi regułami kodeksu cywilnego.
W naszym prawie cywilnym nie wyodrębnia się działu prawa kontraktowego; prawne uregulowanie kontraktów mieści się w prawie cywilnym, które opiera się na koncepcji czynności prawnej, a nie instytucji umowy. Być może ewolucja systemu kontraktowego, wpływ umów z zagranicy, a także tendencje unifikacyjne wytworzą dziedzinę prawa kontraktów, na podobieństwo contract law, wyrastającego z tradycji common law.
Warto przypomnieć, iż jedną z naczelnych zasad prawa cywilnego jest przesłanie, by umowy były dotrzymywane. Twórcami tej reguły byli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta