Inwestorzy czytają, ale nie korzystają
Prognozy gospodarcze
Inwestorzy czytają, ale nie korzystają
W gospodarce rynkowej bez prognozy, rozumianej jako naukowo (empirycznie lub teoretycznie) uzasadnionego wyobrażenia przyszłego przebiegu badanych zjawisk, nie jest możliwe racjonalne podejmowanie decyzji zarówno makro- jak i mikroekonomicznych. Wśród klientów DM Penetrator w październiku '95 przeprowadzone były badania nt. użyteczności prognoz gospodarczych dla uczestników polskiego rynku kapitałowego. Chodziło o rozpoznanie stopnia wykorzystania prognoz makroekonomicznych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Mniej nas interesowało, czy na podstawie danej prognozy inwestor podejmie właściwą decyzję, abardziej czy zamierza za tę prognozę zapłacić.
Pojęciem bezpośrednio związanym z prognozą jest jej przewidywalność, rozumiana jako stopień zgodności prognozy z faktycznym stanem prognozowanych zjawisk. Przewidywalność, inaczej trafność, warunkuje z kolei coś, co nazwalibyśmy wykorzystywalnością, a więc częstością i zakresem zastosowania danej prognozy przez potencjalnych jej adresatów. Najlepsza bowiem prognoza nie przysporzy żadnych korzyści, jeżeli nie zostanie wykorzystana. Wreszcie użyteczność prognozy to suma korzyści wynikających z wykorzystania prognozy, pomniejszona o ewentualne straty. Korzyści te to nie tylko bezpośrednie zyski, osiągnięte dzięki prawidłowo podjętym decyzjom, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta