Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest dno, nie ma wody

03 stycznia 1996 | Nauka i Technika | KF

Za wschodnią granicą

Jest dno, nie ma wody

Coraz częściej spoglądamy na naszych wschodnich sąsiadów: Wspólnota Niepodległych Państw jest obszarem zainteresowań również ekspertów Unii Europejskiej, jej instytucji gospodarczych, a także naukowców zajmujących się ochroną środowiska. Raporty UE zwracają uwagę na skomplikowaną sytuację ekologiczną tego regionu.

Mimo iż na terenie WNP emisja zanieczyszczeń zmniejszyła się w ostatnich latach ze względu na recesję przemysłu, to stan środowiska pozostaje nadal niepokojący. Emisje dwutlenku siarki na jednego mieszkańca są prawie cztery razy wyższe niż na zachodzie Europy, emisje pyłu -- 5 razy. Jakość powietrza w większości rosyskich miast jest alarmująca: nawet średnie roczne wartości graniczne przekroczyły w 170 miastach dopuszczalne normy, a w 55 co najmniej 5-krotnie przekroczyły MIK (ustanowiona przez WHO maksymalna koncentracja imisji) .

Najgorsza sytuacja występuje na Uralu i Syberii -- głównie w okolicach miasta Norylsk, gdzie tylko jeden kombinat metalurgiczny wypuścił w powietrze 2, 2 mln ton dwutlenku węgla -- ponad 2 razy więcej dwutlenku siarki niż np. cała emisja w landach zachodnioniemieckich.

Poza Rosją do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 636

Spis treści
Zamów abonament