Co innego obietnica wyborcza, co innego przyrzeczenie publiczne
Prawnicy dyskutują
Co innego obietnica wyborcza, co innego przyrzeczenie publiczne
Dowód z przesłuchania stron jest w świetle obowiązującej procedury cywilnej jak najbardziej dopuszczalny. Jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały nie wyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla ich wyjaśnienia zarządza dowód z przesłuchania stron (art. 299 i nast. k. p. c. w zw. z art. 75 § 1 k. c. oraz art. 74 § 2, a w szczególności zd. 2 k. c. ). Natura kampanii wyborczej, zwłaszcza sposób komunikowania się z wyborcami jako grupą ludzi, a także z każdą poszczególną osobą fizyczną, może skłaniać sąd do uznania, że zachodzą szczególne okoliczności i mimo braku formy pisemnej może dopuścić dowody ze świadków i zprzesłuchania stron. Ponadto nie można niejako a priori odrzucać możliwości dopuszczenia innych dowodów. Przepis art. 233 § 1 k. p. c. stanowi, że sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału dowodowego.
Ponadto podkreślić trzeba, że fakty powszechnie znane nie wymagają w ogóle dowodu (art. 228 § 1 k. p. c. ), co może mieć szczególne znaczenie w przedmiotowej sprawie, jako że chodzi o publicznie składane obietnice czy zapewnienia w trakcie kampanii wyborczej, a więc na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta