Informacje
Informacje
13
NR 25 (4279) 30 stycznia 1996 PRAWOCO DNIA
Przed pierwszym czytaniem
Reforma rządu
Żaneta Semprich
Istniejące struktury i zasady funkcjonowania naczelnych organów administracji państwowej ukształtowane zostały w PRL, służyły więc innemu systemowi własności i zarządzania gospodarką. Oznacza to, że mimo zasadniczych zmian ustrojowych nadal nie ma u nas właściwie ukształtowanego i sprawnie działającego centrum rządu. Teraz ma to się zmienić, ponieważ podczas najbliższego posiedzenia Sejm rozpatrzy dwanaście projektów ustaw wynikających z założeń reformy tego centrum.
Określą one organizację i tryb pracy Rady Ministrów, utworzą Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, pięć ministerstw, dwa centralne urzędy. Mają uporządkować funkcjonowanie rządu; odnoszą się zarówno do procesów decyzyjnych, jak i organizacji aparatu administracyjnego. Ustalą kształt Centrum Gospodarczego Rządu, które ma być strukturą stabilną i niewrażliwą na zmiany polityczne. Takie przynajmniej cele deklarują autorzy wszystkich dwunastu projektów. Przekonują także, że reforma centrum rządu nie byłaby możliwa bez ustawowego ustalenia organizacji i trybu pracy RM oraz ogólnych zasad odnoszących się do działań ministrów jako członków rządu.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta