Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początek końca?

19 marca 1996 | Ekonomia | MW

Portfele według optymalnego modelu jednoindeksowego

Początek końca?

Ostatnie cztery tygodnie stanowiły kontynuację silnych wzrostów przedzielonych niewielkimi spadkami. Sytuacja była więc bardzo podobna do panującej na giełdzie od 20 grudnia zeszłego roku, a ciągłość warunków zapewniła stabilność matematycznego modelu giełdy. Mimo to zyski wygenerowane przez portfele najlepsze na matematycznym rynku wypadły zupełnie przeciętnie w rzeczywistości. Statystyczny inwestor zarobił w tym okresie mniej więcej tyle samo co inwestor stosujący analizę portfelową. W ostatnim miesiącu dodatnią stroną analizy portfelowej było wyłącznie ograniczenie ryzyka.

W okresie od 19 lutego do 15 marca WIG zyskał 8, 9 proc. , WIG 20 -- 9, 4 proc. , a WIRR --13, 9 proc. Indeksy nieważone zachowywały się podobnie i zyskały: 10 proc. PMI oraz 9, 2 proc. IGM. Najsłabszy w tym okresie portfel rynkowy Sharpe'azyskał 5, 7 proc. , najlepszy -- pełzający ubezpieczony -- 11, 8 proc. Pomiędzy uplasowały się portfele pełzający (9, 4 proc. ) oraz minimalnego ryzyka (10, 1 proc. ). Wszystkie portfele, jak zwykle, znalazły się wewnątrz przedziałów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 703

Spis treści
Zamów abonament